Okolí

Více informací o okolí hospůdky http://www.lomnicko.info/cz/region/kosovsko.html

Kolem hospody prochází Zlatá stezka Českého ráje vedoucí ze Železnice až po Mladou Boleslav. V okolí hospody je překrásná příroda s několika památkami. Hospoda, nejen pro svou polohu, je oblíbeným cílem cyklistů a v zimních měsících také běžkařů.

Alainova věž

Původně vyhlídková novogotická věž a lovecký posed jižně pod vrcholem Tábora byla postavena v roce 1862 knížecím stavitelem  rodu Rohanů Pruvotem a pojmenována podle křestního jména jednoho z knížat. Nad vchodem je vsazena deska s názvem věže. Nedaleko této památky se nalézá jezírko, jež je chráněnou přírodní památkou nejen pro svou krásu, ale také pro zdejší výskyt vzácné rosnatky okrouhlolisté.

Kozlov

Dnešní poutník může spatřit jasně patrný val s příkopem a uvnitř na čedičovém základu již zmiňovanou úzkou vytesanou chodbu o které Tomáš Ďurdík soudí, že byla  pouze vodní cisternou. Hrad Kozlov byl pravděpodobně hradem s plášťovou zdí, nyní je obklopen lesem. Díky tomuto hrádku má Lomnice nad Popelkou svůj znak.

Tábor

Vrch Tábor (678 m) je dominantou okolí Lomnice nad Popelkou. Původní název tohoto vrchu byl Chlum. Současný název vznikl v době husitského revolučního hnutí, kdy se tu shromažďoval lid podobojího vyznání. Nutno podotknout, že současné stavby stojící na jeho vrcholu, tedy Tichánkova rozhledna, penzion a restaurace, nejsou zdaleka prvními stavbami, které zde byly postaveny. Vrchol Tábora má dlouholetou tradici rozličných staveb. V průběhu staletí zde tak stály jak stavby církevní, tak vyhlídkové.

 

 

 
 
Košov 2
Lomnice nad Popelkou
512 51
+420 607 502 834
kosov@kosovskahospoda.cz
50.5176761N, 15.3514028E

© Vytvořil: Tomáš Sedlák.cz